Scroll Top
  • Home
  • News
  • Już wkrótce Kapituła Namiotów
Już wkrótce Kapituła Namiotów
Już za tydzień w Kalwarii Zebrzydowskiej rozpocznie się Kapituła Namiotów naszej zakonnej Prowincji. Trzydniowe spotkanie przeżywane będzie pod hasłem: „Charyzmat – komunia – misja”.
Kapituła zgromadzi braci odpowiedzialnych za poszczególne sekretariaty, wychowawców oraz przedstawicieli klasztorów w Polsce i za granicą. Nowością tego spotkania będzie zaproszenie do udziału przedstawicielek najbliższych nam żeńskich zgromadzeń zakonnych, żyjących charyzmatem franciszkańskim, czyli sióstr antonianek, bernardynek i serafitek. W obradach wezmą również udział delegaci niektórych wspólnot lokalnych Franciszkańskiego Zakonu Świeckich.
 
W tym roku cała rodzina franciszkańska przeżywa jubileusz 800-lecia stygmatyzacji św. Franciszka z Asyżu. Kapituła namiotów będzie dobrą okazją do ponownego zweryfikowania naszego życia charyzmatem franciszkańskim. To też odpowiedni czas na słuchanie siebie nawzajem oraz tych, z którymi dzielimy charyzmat i misję, jak również z tymi, którzy pozostają na peryferiach Kościoła. Kapituła jest zarazem przygotowaniem do ogólnozakonnej kapituły namiotów w 2025 r.
 
Kapituła namiotów swymi początkami sięga czasów samego Franciszka z Asyżu. Na uroczystość Zesłania Ducha Świętego bracia gromadzili się w Asyżu na braterskie spotkanie. Ponieważ nie było tam wystarczająco dużo miejsca dla wszystkich, bracia budowali prowizoryczne szałasy z wiklinowych plecionek i spali na słomianych matach. Stąd też wywodzi się nazwa tej kapituły.

Polecamy