Dziś (27 XII) w godzinach popołudniowych w Argentynie odszedł do Pana o. Herkulan Wróbel. Przeżył 89 lat, z czego 71 w Zakonie, a 63 w kapłaństwie. Przez ponad 50 lat był oddany pracy wśród Polonii na ziemi argentyńskiej.
Śp. o. Herkulan urodził się dnia 8 marca 1934 r. w Wierzchowiskach k. Janowa Lubelskiego jako syn Jana i Zofii z d. Serwatka. Jako 15-latek rozpoczął naukę w Niższym Seminarium Duchownym franciszkanów we Wrocławiu. Wstąpił do Zakonu Braci Mniejszych naszej Prowincji dnia 30 sierpnia 1951 r. Pierwszą profesję złożył 31 sierpnia 1952 r., zaś wieczystą 26 lutego 1956 r. Święcenia prezbiteratu przyjął dnia 26 czerwca 1960 r. z rąk bpa Karola Wojtyły.
Na argentyńskiej ziemi o. Herkulan posługiwał od 1966 r. Wówczas szybko zaaklimatyzował się w środowisku argentyńskiej Polonii. Po latach o. Herkulan charakteryzował swą działalność jako „sianie ziarna duszpasterskiego w polskie ośrodki, polskie organizacje, wśród Polaków, do których wysłał go Zakon i Kościół”.
Poświęcał się pracy na rzecz rodaków, ale wspierał też działalność miejscowego duchowieństwa i pomagał rdzennym mieszkańcom Argentyny. Pełnił posługę w Rosario, a następnie w klasztorze w Martin Coronado, wchodzącym w skład aglomeracji miejskiej Buenos Aires. Nauczał polskie dzieci i młodzież, ale pomagał też argentyńskiej biedocie, zamieszkałej w miejscowych slumsach. Pracował na rzecz kultywacji rodzimych tradycji, m.in. obchodów świąt narodowych.
W 1964 r. ukończył studia historyczne na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W 1994 r., podczas pobytu w Polsce, zdał egzamin magisterski na KUL. Po otrzymaniu dyplomu rozpoczął pisanie doktoratu, poświęconego historii polskiego duszpasterstwa w Argentynie. Rozprawę obronił w 1999 r. na Papieskim Wydziale Teologicznym we Wrocławiu. W 1996 r. został mianowany przez prymasa Polski – kard. Józefa Glempa rektorem Polskiej Misji Katolickiej w Argentynie. Funkcję tę pełnił do 2006 r. W tym czasie zajmował się jednocześnie badaniem dziejów osadnictwa polskiego w Argentynie. Owocem tych dociekań naukowych było wydanie blisko 300 różnych publikacji.
Jedną z wielu zasług o. Herkulana była rozbudowa prowadzonego przez siostry albertynki Domu Spokojnej Starości w Martin Coronado. W tymże ośrodku przebywał od czerwca bieżącego roku, tam też dopełnił swe życie.
Za zasługi w krzewieniu polskości na obczyźnie o. Herkulan otrzymał dwukrotnie Order Odrodzenia Polski. W 2017 r. od Instytutu Pamięci Narodowej otrzymał nagrodę „Kustosz Pamięci Narodowej”.
Uroczystości pogrzebowe pod przewodnictwem Nuncjusza Apostolskiego w Argentynie, abpa Mirosława Adamczyka, zaplanowane są na sobotę 30 grudnia o godz. 11:00 w Martin Coronado.
Niech odpoczywa w pokoju wiecznym!