Scroll Top
  • Home
  • News
  • 525 lat naszej obecności w Skępem
525 lat naszej obecności w Skępem
W Uroczystość Zwiastowania Pańskiego (25 III) w Sanktuarium Matki Bożej Brzemiennej, Pani Mazowsza i Kujaw w Skępem, miał miejsce jubileusz 525-lecia obecności bernardynów.

Eucharystii przewodniczył ordynariusz Diecezji Płockiej, bp Szymon Stułkowski. Wyraził wdzięczność zakonnikom za ofiarną posługę w tym wyjątkowym miejscu i zaznaczył, że do Skępego przychodzi wiele pielgrzymek.

Bp Szymon Stułkowski w homilii przypomniał początki powstania sanktuarium maryjnego w Skępem, związanego z cudem uzdrowienia Zofii Kościeleckiej, córki kasztelana i odnalezionej przez nią cudownej figurki maryjnej, zgodnej z objawieniem, które miała przy okazji uzdrowienia. Była to figurka Matki Bożej Brzemiennej, Pani Mazowsza i Kujaw. Sanktuarium z Cudowną Figurą od wielu wieków opiekują się ojcowie bernardyni.

Jesteśmy tu dziś, bo uwierzyliśmy odwiecznemu Słowu Ojca, którym jest Jezus Chrystus. Nie byłoby nas tutaj, nie byłoby ojców bernardynów, gdybyśmy nie uwierzyli. Przychodzimy tu z wdzięcznością, bo wiemy, że Pan Bóg także w nas czyni cuda, gdy przychodzimy tu ze swoimi upadkami, grzechami, zwątpieniami. Pamiętamy jednak słowa papieża Franciszka, że Bóg nie męczy się przebaczaniem – przypomniał biskup.

Podkreślił, że takie miejsca jak Skępe, związane są z pielgrzymowaniem, charakterystyczną formą pobożności. Przywołał historię niedawno odwiedzanej 94-latki, która podczas spotkania z nim przyznała, że najpiękniejsze wspomnienia ma z kościoła. Musiała pieszo, daleko iść do parafialnego kościoła, a wracała dopiero po nieszporach. Pani ta pielgrzymowała również do Skępego.

Bp Stułkowski stwierdził, że pielgrzymowanie lubią też ludzie młodzi. Oni odnajdują się w tej „na nowo podanej pobożności”. Żyją w wirtualnym świecie, ale gdy się ich zachęci, uczestniczą w pielgrzymkach. Ostatecznym celem pielgrzymki jest „spotkanie z Jezusem przez wstawiennictwo Maryi”.

Okazuje się jednak, że nieraz to droga jest celem. Kiedy pierwszy raz pielgrzymowałem pieszo z Warszawy do Częstochowy, nie wpuścili nas na jasną Górę. Zrozumiałem wtedy, że to droga jest celem. W drodze coś się w nas dokonuje – zaznaczył kaznodzieja.

Bp Stułkowski podziękował także ojcom bernardynom za ich posługę w Skępem, a także za to, że starają się, aby w tym miejscu „Jezus był poznany, pokochany i naśladowany”.

Za przybycie do Skępego na jubileusz podziękował biskupowi płockiemu o. Ekspedyt Osiadacz OFM, kustosz sanktuarium, gwardian klasztoru i proboszcz parafii pw. Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Skępem.

Sanktuarium Matki Bożej Brzemiennej, Pani Mazowsza i Kujaw w Skępem w diecezji płockiej jest miejscem pielgrzymowania wiernych z różnych stron Polski do słynącej cudami figury Matki Bożej Skępskiej. Początki sanktuarium łączą się z pierwszymi objawieniami Matki Bożej z 1490 r. w przydrożnym, dębowym lesie, gdzie kilka lat później powstała kaplica. Została ona poświęcona w 1496 r. W tym samym czasie córka kasztelana kruszwickiego, która nie miała władzy w nogach, doznała w Skępem uzdrowienia.

W dowód wdzięczności ufundowała figurę Matki Bożej, obecną w klasztorze ojców bernardynów do dziś. Skępska statua wyobrażająca Maryję jako młodą i brzemienną Pannę należy do poznańskiej szkoły snycerskiej. Powstała w XV w. rzeźba zaliczana jest do tzw. „pięknych Madonn gotyckich”. Jej figurę ukoronował sufragan chełmiński Fabian Pląskowski 18 maja 1755 r. Była to jedna z pierwszych koronacji wizerunków Maryi w ówczesnej Rzeczypospolitej. We wrześniu 1980 r. korona Maryi została skradziona. Ponownego ukoronowania figury dokonał biskup płocki Bogdan Sikorski w 1984 r.

Nasza Prowincja opiekuje się tym sanktuarium od 1498 r.

Skępska statua wyobrażająca Maryję jako młodą i brzemienną Pannę należy do poznańskiej szkoły snycerskiej. Ta powstała w VX w. rzeźba zaliczana jest do tzw. „pięknych Madonn gotyckich”. Jej figurę ukoronował płocki sufragan Wojciech Pląskowski 18 maja 1755 r. Była to jedna z pierwszych koronacji wizerunków Maryi w ówczesnej Rzeczypospolitej. Przed 25 laty, we wrześniu 1980 r. korona Maryi została skradziona. Ponownego ukoronowania wizerunku dokonał biskup płocki Bogdan Sikorski w 1984 r.

tekst za: ekai.pl
fot. Małgorzata Chojnicka

Polecamy