Scroll Top
  • Home
  • News
  • Festiwal Kultury Chrześcijańskiej 2023
Festiwal Kultury Chrześcijańskiej 2023
Na dwa tygodnie Leżajsk zamienił się w stolicę chrześcijańskiej kultury. W dniach 1-14 marca odbywał się Festiwal Kultury Chrześcijańskiej „Odkryj życie z pasją” Leżajsk 2023.

W środę (1 III) festiwal rozpoczął się Eucharystią pod przewodnictwem Kustosza Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Leżajsku, o. Klaudiusza Barana. Pierwszy wieczór tegorocznej edycji święta wiary i kultury obfitował w pełen wachlarz emocji, których dostarczył nam koncert Stanisławy Celińskiej. Artystka dzięki swojej niesamowitej charyzmie od pierwszych chwil swojego występu oczarowała publiczność wypełniającą aulę naszego Franciszkańskiego Ośrodka Kultury. Refleksyjne teksty o wierze, miłości, przemijaniu i przebaczeniu w połączeniu z wyjątkowymi interpretacjami artystki urzekły i zachwyciły słuchaczy.

W drugim dniu (2 III) obejrzeliśmy wyjątkowy monodram w wykonaniu Jacka Kawalca pt.: „Ta cisza to ja…”. Aktor brawurowo i niezwykle realistycznie zagrał w spektaklu rolę pogrążonego w nałogu artysty. Ta poruszająca, miejscami zabawna, historia aktora alkoholika mocno zapada w pamięć i daje widzom dużo do myślenia.

Trzeciego dnia festiwalu (3 III) naszym pierwszym gościem był aktor i artysta kabaretowy Sebastian Stankiewicz. Z wielkim humorem i dystansem do siebie podzielił się z nami refleksjami na temat odkrywania pasji w swoim życiu. Drugi gość dnia to dziennikarz i publicysta Robert Mazurek, który w sobie tylko właściwym stylu opowiedział nam o specyfice współczesnego dziennikarstwa. Z dużym przymrużeniem oka odpowiadał też na liczne padające od zaciekawionej publiczności pytania.

Czwarty dzień (4 III) to bardzo dobra dawka świetnej muzyki, a to za sprawą koncertu Piotra Cugowskiego z zespołem. Ten znakomity wokalista o charakterystycznym głosie zauroczył publiczność, która z miejsca dała się porwać rockowym rytmom.

Piąty dzień wydarzenia (5 III) stał się bardzo rodzinny za sprawą Sebastiana Grabowskiego czyli iluzjonisty Pan Magiczny. Wraz z Panią Czarującą zaprosili dzieci i rodziców na niesamowity spektakl iluzjonistyczny. Artyści w trakcie tego show zaprezentowali m.in. takie numery jak: chińskie obręcze, unoszący się stolik, przecinanie ręki czy magiczne sznurki o zmiennej długości. W trakcie pokazu iluzjonista niejednokrotnie zapraszał na scenę osoby z widowni, aby wspólnie tworzyć magiczne efekty.

W szóstym dniu (6 III) gościliśmy Marcina Dańca – jednego z najwybitniejszych polskich artystów kabaretowych. Jego występ co chwilę wywoływał salwy śmiechu i gromkie brawa publiczności. Pan Marcin nawiązał świetny kontakt z widzami, a ich reakcje stawały się częścią programu.

Siódmy dzień naszego festiwalu (7 III) obfitował w spotkania. W godzinach porannych, a także wczesnym popołudniem naszym pierwszym gościem był wybitny trener Jacek Magiera. Z niesamowitą pasją podzielił się z nami refleksją na temat swojej drogi do miejsca, w którym obecnie się znajduje. Drugi gość tego festiwalowego dnia to Rafał Mroczek, który z dużą dawką humoru opowiedział nam o aktorstwie, pasjach i budowaniu reakcji z Bogiem i drugim człowiekiem.

W ósmym dniu (8 III), szczególnym z racji przypadającego Dnia Kobiet, pochyliliśmy nad tematem piękna. Naszymi pierwszymi gośćmi byli: Krystian Herba i Grzegorz Pittner, którzy w niezwykle zabawny sposób zachęcili młodych ludzi do realizowania pasji i marzeń w swoim życiu. Wieczorem zaś, gościem była dziennikarka i pisarka Katarzyna Olubińska, autorka blogu „Bóg w wielkim mieście”. Podczas spotkania Kasia opowiedziała nam o tym, jak rozumie piękno w swoim życiu, a także ogromnej roli wiary i relacji z Bogiem. Sporo miejsca poświęciła – jako świeżo upieczona mama – tematowi macierzyństwa, które oprócz dziennikarstwa, żeglarstwa, podróży i pisania stało się jej kolejną pasją.

W przestrzeni Festiwalu Kultury Chrześcijańskiej, w ramach akcji „Twoje TAK ma moc”, zorganizowaliśmy warsztaty edukacyjne i panel poświęcone transplantacjom. W programie znalazły się propozycje zarówno dla dzieci, młodzieży, jaki i dla dorosłych. W czasie panelu dyskusyjnego poruszone zostały zagadnienia medyczne, prawne i etyczne, a także osobiste. W rozmowie udział wzięli: Bogumiła Król – koordynator przeszczepów Śląskiego Centrum Chorób Serca, Renata Kościelniak – prezes Fundacji BGK, o. Joachim Ciupa – doktor teologii moralnej oraz 34-letni Arek, który od 9 lat żyje z przeszczepionym sercem. Dyskusję moderował Artur Szczęsny. Warsztaty dla dzieci połączyły zabawę z edukacją. Dzieci przeprowadziły udaną transplantację serca u przytulnego misia, a na koniec, podczas warsztatów plastycznych, dzieci stworzyły festiwalową wersję misia, pod okiem twórcy muralu na Śląskim Centrum Chorób Serca Wojciecha Brewki.

Dziewiąty dzień (9 III) upłynął bardzo spokojnie, a był to czas, gdy mogliśmy opowiedzieć o festiwalu naszym patronom medialnym. Efekty tych opowieści będzie można zobaczyć i usłyszeć niebawem w programach: „Między Ziemią a Niebem”, „Studio Raban”, TVP3 Rzeszów, Radio FARA, Radio VIA.

Dziesiąty dzień wydarzenia (10 III) był za sprawą naszych kolejnych gości bardzo różnorodny i niezwykle interesujący. Pierwszym z nich był Włodek Markowicz – publicysta i prezenter, który opowiedział nam o swoim spojrzeniu na świat i o tym, co jest dla niego w życiu ważne. Dla Włodka przede wszystkim wartością jest rodzina i pasje, do których bez wątpienia można zaliczyć program „Lekko Stronniczy”. Kolejnym gościem była niezwykła młoda kobieta, projektantka odzieży i artystka – Joanna Jóźwiak. W czasie spotkania wiele miejsca poświęciła tematowi piękna, którym się pasjonuje. Z wielką dojrzałością i w pięknych słowach opowiedziała o tym jak ważny w życiu jest balans między ciałem, umysłem i duszą.

Odkrywanie życia z pasją – to temat przewodni całego naszego festiwalu. Doskonale wpisują się w to Warsztaty Muzyki Liturgicznej, które poprowadzili dwaj wybitni kompozytorzy i dyrygenci: Paweł Bębenek i Piotr Pałka. Ogromnie cieszymy się z tak licznego udziału w nich osób, którym piękno śpiewu liturgicznego leży głęboko na sercu.

Gościem jedenastego dnia festiwalu (11 III) był dominikanin o. Adam Szustak. Ten znany i ceniony kaznodzieja w przystępny i jednocześnie porywający sposób opowiedział o Bogu, nawróceniu i relacji człowieka z Bogiem.

Tematem przewodnim dwunastego dnia (12 III) był taniec. Naszym pierwszym gościem była tancerka i prezenterka telewizyjna, Ida Nowakowska-Herndon, która opowiedziała nam o swojej największej pasji, jaką już od najmłodszych lat jest dla niej właśnie taniec. Podczas spotkania mocno podkreślała również jak ważna jest dla niej wiara w Boga i życie Jego nauką. Tego dnia obejrzeliśmy również taneczno-muzyczny spektakl Teatru Tańca Lilia pt. „O życiu Maryi”. Wyrazista, przepełniona emocjami historia Matki Najświętszej, opowiedziana tańcem, wywarła na publiczności wielkie wrażenie.

Warsztaty pisania ikon doskonale wpisały się w nasz festiwal. Ich uczestnicy przez dziesięć dni doświadczyli Boga, modlitwy oraz udoskonalili swój warsztat. Pierwsza grupa uczestników pochyliła się nad ikoną Zwiastowania, druga zaś nad ikoną Chrystusa Pantokratora. Prowadzone one były przez Dorotę Żak.

W trzynastym dniu (13 III) odbyły się dwa niezwykłe spotkania. Pierwsze z nich to rozmowa z Marcinem Gomułką – popularnym ewangelizatorem i vlogerem. Z perspektywy męża i ojca opowiadał nam o życiu w małżeństwie i o roli wiary w nieustającej drodze jaką jest nasze życie. Drugim gościem tego festiwalowego dnia był aktor i podróżnik – Tadeusz Chudecki. Z niezwykłym poczuciem humoru i swadą mówił o swoim życiu (nie tylko zawodowym).

W ostatnim, czternastym dniu festiwalu (14 III) wystąpiła przed nami Warszawska Orkiestra Sentymentalna, mająca w swoim repertuarze lekkie, zabawne i sentymentalne utwory taneczne z lat 20. i 30. XX wieku. Dawne melodie polskiej przedwojennej rewii i kabaretu, wykonywane przez muzyków sprawiły, że publiczność z wielką przyjemnością weszła w ich świat. Przed koncertem miała miejsce Eucharystia pod przewodnictwem o. Bartymeusza Kędziora (dyrektora Franciszkańskiego Ośrodka Kultury), która była wyrazem dziękczynienia Bogu i ludziom za tegoroczną edycję festiwalu.

Od kilku dni budowaliśmy żywy Kościół… My wszyscy tam obecni: organizatorzy, zaproszeni goście, uczestnicy – tworzyliśmy specyficzną platformę dla dialogu wiary i kultury. Festiwal bowiem pozwala zrozumieć Kościół w Jego różnorodności i wzywa tę różnorodność do twórczych spotkań. Pokazujemy, że kultura chrześcijańska gromadzi w sobie wartości najwyższe, takie jak prawda, dobro czy piękno. Wielkie dzięki wszystkim za zaangażowanie w odkrywanie tych wartości!

o. Bartymeusz Kędzior OFM
dyrektor Festiwalu Kultury Chrześcijańskiej
fot. Łuszczki Fotografia

Polecamy