Skip to main content
[text delay=”” delay_duration=”” delay_offset=”” id=”” class=””]Poniedziałkowy wieczór (1 kwietnia) stał się dla naszych braci kleryków krokiem naprzód w kierunku do kapłaństwa. Minister Prowincjalny, o. Teofil Czarniak, udzielił posług dziesięciu współbraciom: czterech braci z III roku studiów przyjęło posługę lektoratu, natomiast sześciu braci z IV roku WSD stało się akolitami. Wśród nich dwóch braci pochodzi z Prowincji św. Michała na Ukrainie.

Posługi to dawniejsze „święcenia mniejsze”. Jest to powierzenie zadania proklamacji słowa Bożego w zgromadzeniu liturgicznym (lektor) oraz pomocy duchownym w sprawowaniu liturgii przy ołtarzu, łącznie z pomocą w rozdzielaniu Komunii św. (akolita). Do ważności sakramentu święceń wymaga się pełnienia posługi lektora przynajmniej przez pół roku oraz posługi akolity – przez taki sam okres czasu.

W słowie skierowanym do braci, przewodniczący liturgii o. Teofil powiedział:

Gromadzimy się wokół braci, którzy czynią kolejny krok w drodze do kapłaństwa. Czynimy to w rodzinnej atmosferze, gdyż dla św. Franciszka wspólnota była bardzo ważna. Posługi, które dzisiaj przyjmiecie są więc świętem dla każdego z nas. (…)

Drodzy Bracia, dla lepszego przygotowania się do kapłaństwa – abyście w przyszłości byli tymi, którzy rozumieją co płynie z ambony i co dzieje się na ołtarzu – postarajcie się przez ten rok skupić się na tym, kim się dzisiaj stajecie.

 

Nowym akolitom i lektorom gratulujemy i życzymy zaangażowania w przyjęte posługi na tyle, aby odkryli w nich działanie Bożej Miłości.[/text]

[dima_slides_gallery img_size=”full” speed=”300″ lazyload=”ondemand” images=”8861,8862,8863,8864,8865,8866,8867,8868,8869,8870,8871,8872,8873″ id=”” class=”” style=”” centerpadding=”” items=”” slidestoscroll=”” items_phone=”” items_tablet=””][/dima_slides_gallery]