Skip to main content
Od 17 do 24 lipca w Lipnicy Murowanej trwał odpust ku czci św. Szymona. Na poszczególne dni uroczystości odpustowych przybywali pielgrzymi z różnych stron diecezji tarnowskiej oraz z dalszych części Polski. Szczególne znaczenie dla ludzi młodych mają codzienne Apele Szymonowe, zakończone zabawą przy dobrej muzyce. Kaznodzieją odpustowym był o. Faustyn Kuśnierz z Kalwarii Zebrzydowskiej.

Niedzielnej Sumie odpustowej (24 VII), która rozpoczęła się procesją z relikwiami z domu św. Szymona przez lipnicki rynek do kościoła parafialnego, przewodniczył bp Artur Ważny. Wziął w niej udział również nasz Prowincjał, o. Teofil Czarniak.

Tygodniowy odpust zakończony został przez mieszkańców Lipnicy pielgrzymką do grobu św. Szymona w Krakowie dnia 25 lipca. W Sanktuarium św. Szymona w Krakowie Mszy św. przewodniczył proboszcz parafii św. Andrzeja z Lipnicy Murowanej, ks. Mariusz Jachymczak. Pielgrzymi modlili się za śp. ks. Antoniego Pisia, lipnickiego rodaka, który zmarł w październiku ubiegłego roku w wieku 63 lat. W pielgrzymce do grobu św. Szymona wzięli również udział parafianie z Męciny, gdzie przez wiele lat ks. Antoni był proboszczem. Szczególnym pielgrzymem był kapelan Prezydenta RP, ks. kan. Zbigniew Kras, który przyszedł pieszo do Krakowa z Lipnicy.

Tradycja pielgrzymowania przez lipniczan do grobu św. Szymona w Krakowie, na zakończenie odpustu, narodziła się w 1978 r. Wówczas sami parafianie skierowali taką prośbę do ówczesnego proboszcza, ks. prałata Stanisława Wiśniowskiego.