Scroll Top
  • Home
  • News
  • Przejęcie klasztoru we Włoszech
Przejęcie klasztoru we Włoszech

[vc_row no_padding=”true” bg_type=”” dima_canvas_style=”” translate_x=”0″ dima_z_index=”0″ delay=”” animate_item=”” delay_duration=”” delay_offset=”” id=”” class=”” border_color=”” tutorials=””][vc_column bg_type=”” dima_canvas_style=”” min_height=”” translate_x=”0″ dima_z_index=”0″ delay=”” delay_duration=”” delay_offset=”” width=”1/1″][text delay=”” delay_duration=”” delay_offset=”” id=”” class=””]

Nowe zadania na północy Włoch

Po ponad rocznym przygotowaniu i podejmowanych ustaleniach między północno-włoską Prowincją św. Antoniego a naszą Prowincją, w niedzielę 8 września nastąpiło oficjalne przekazanie, pod opiekę naszej Prowincji klasztoru i parafii Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Pietra Ligure, – miejscowości położonej nad morzem, na zachodniej Riwierze Liguryjskiej. W uroczystości wziął udział Wikariusz naszej Prowincji, o. Gwidon Hensel oraz Wikariusz Prowincji św. Antoniego we Włoszech, o. Mario Vaccari.

Nowym proboszczem i gwardianem wspólnoty został o. Hieronim Staroń, który już od roku pracował we włoskiej wspólnocie jako wikariusz parafii, poznając tym samym ludzi i środowisko. Do wspólnoty należą również o. Apoloniusz Stępak i o. Sewerian Ślusarz oraz, za obopólną zgodą obu prowincjałów, jeden z braci północno-włoskiej Prowincji św. Antoniego, 84 letni o. Italo. Jest on niezmiernie sympatycznym i życzliwym człowiekiem, a jego obecność we wspólnocie z pewnością posłuży pomocą i będzie świadectwem dobrych relacji między naszymi prowincjami.

Kontynuacja franciszkańskiej obecności

Uroczystość przekazania klasztoru i parafii odbyła się w ramach odpustu parafialnego ku czci MB Wspomożenia Wiernych (del Soccorso), w czasie którego kazania głosił o. Mario Vaccari. W głoszonej homilii poruszał także temat zmiany wspólnoty, tłumacząc powody takiego stanu rzeczy.

Głównej Mszy o godzinie 20:30 przewodniczył ordynariusz diecezji Albenga – Imperia, bp Guglielmo Borghetti, który wprowadził w urząd proboszcza o. Hieronima. W słowach homilii nawiązał do Ewangelii ze święta Narodzenia Matki Bożej o śnie św. Józefa przed Narodzinami Jezusa. Biskup zachęcał nowego proboszcza, by nie bał się podjąć obowiązku opiekuna i przewodnika tej parafii, która nosi imię Maryi i jak Ona jest mu powierzona. Wskazał również na fakt zachowania w parafii świadectwa duchowości franciszkańskiej, co jak podkreślił bp Guglielmo, jest cenne dla całej diecezji.

Obaj wikariusze prowincji, o. Mario i o. Gwidon, w swoich wystąpieniach podkreślili potencjał i żywotność tej parafii oraz jej przywiązanie do Braci Mniejszych. Pomimo różnorodności ich pochodzenia w dalszym ciągu będą służyć ludowi w tym samym charyzmacie św. Franciszka. W wieczornej Eucharystii uczestniczyli: burmistrz miasta, przedstawiciele rady miejskiej, członkowie rady parafialnej oraz parafianie. Burmistrz Pietra Ligure, w imieniu mieszkańców miasta, przywitał nowego proboszcza i wspólnotę. Przypomniał związek narodu włoskiego z polskim, upamiętniony w obu hymnach narodowych. Procesja, zaplanowana na zakończenie celebracji, nie mogła się odbyć z powodu szalejącej na zewnątrz burzy z gradem. Uroczystość zakończył wspólny poczęstunek w lokalach parafialnych. W twarzach parafian dostrzegalne było pozytywne nastawienie i otwartość na dobrą współpracę z nowymi pasterzami.

o. Gwidon Hensel OFM

[/text][/vc_column][/vc_row]

Polecamy