Scroll Top
Odpust Narodzenia NMP w Skępem

[vc_row type=”in_container” full_screen_row_position=”middle” column_margin=”default” column_direction=”default” column_direction_tablet=”default” column_direction_phone=”default” scene_position=”center” translate_x=”0″ text_color=”dark” text_align=”left” row_border_radius=”none” row_border_radius_applies=”bg” overlay_strength=”0.3″ gradient_direction=”left_to_right” shape_divider_position=”bottom” bg_image_animation=”none” bg_type=”” dima_canvas_style=”” dima_z_index=”0″ delay=”” animate_item=”” delay_duration=”” delay_offset=””][vc_column column_padding=”no-extra-padding” column_padding_tablet=”inherit” column_padding_phone=”inherit” column_padding_position=”all” background_color_opacity=”1″ background_hover_color_opacity=”1″ column_shadow=”none” column_border_radius=”none” column_link_target=”_self” gradient_direction=”left_to_right” overlay_strength=”0.3″ width=”1/1″ tablet_width_inherit=”default” tablet_text_alignment=”default” phone_text_alignment=”default” column_border_width=”none” column_border_style=”solid” bg_image_animation=”none” bg_type=”” dima_canvas_style=”” min_height=”” translate_x=”0″ dima_z_index=”0″ delay_duration=”” delay_offset=””][vc_column_text]W Sanktuarium Matki Bożej Brzemiennej, Pani Mazowsza i Kujaw, w dniach 7-8 września odbył się Odpust ku czci Narodzenia Najświętszej Maryi Panny.

W wigilię uroczystości (7 IX) do skępskiego Sanktuarium docierały grupy pątników z różnych zakątków diecezji płockiej i włocławskiej. Czas sanitarnych obostrzeń w związku z pandemią nie przeszkodził tysiącom wiernych w dotarciu do Sanktuarium. Pielgrzymi wyposażeni w maseczki ochronne oddawali pokłon swej Matce.

Wieczornym Nieszporom przewodniczył Minister Prowincjalny, o. Teofil Czarniak. W słowie skierowanym do pielgrzymów ukazał Maryję jako wzór cierpliwości w oczekiwaniu:

Dzisiejszy człowiek potrzebuje również przykładu. Bardzo łatwo jest nam uczyć innych, mówić, jak mają postępować. My, kapłani, najczęściej popełniamy ten „grzech”. A tak naprawdę trzeba pokazywać, jak żyć swoim przykładem. Teraz jest czas walki o następne pokolenie, o tych, którzy przejmą dar wiary i poniosą go dalej. Przekażemy naszą wiarę tylko poprzez nasz przykład. Uczmy się od Maryi cierpliwości i przekazujmy naszą wiarę przykładem.

We wtorkowe przedpołudnie (8 IX) sprawowana była Msza św. w intencji błogosławieństwo małych dzieci i matek spodziewających się potomstwa. To właśnie Matka Boża Skępska, przedstawiona jako Brzemienna, jest szczególną Orędowniczką matek spodziewających się potomstwa lub mających trudności z zajściem w ciążę.

W południe Sumie odpustowej przewodniczył bp Mirosław Milewski, biskup pomocniczy diecezji płockiej. W wygłoszonym kazaniu Biskup przypomniał słowa Sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego o potrzebie „plemienia nowych ludzi”, którzy uratują siebie i innych dla Chrystusa i dla Ojczyzny.

Kościół liczy na każdego z was, byście odeszli stąd przekonani, że warto być pokornym w świecie pełnym pychy; że można szanować się nawzajem, nawet jeśli mamy różne opinie polityczne; że człowiek ma swoje powołanie i sens bycia na ziemi, a nie jest zlepkiem komórek, żyjącym bezwolnie, bez żadnych zasad i bez celu. (…)

Wierzę, że domach rodzinnych, polskich szkołach i zakładach pracy wielu ludzi czuje, że jest tym nowym plemieniem. Ale jestem także przekonany, że potrzebują oni naszej modlitwy o odwagę, by stawali zawsze po stronie prawdy, dobra i piękna, po stronie małżeństwa rozumianego jako związek kobiety i mężczyzny, po stronie zdrowej rodziny i szacunku do życia.

Kaznodzieją odpustowym był o. Marceli Gęśla, kapelan sióstr bernardynek w Łowiczu.

za: plock.gosc.pl / ekai.pl
foto: o. Tarsycjusz Bukowski OFM

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row type=”in_container” full_screen_row_position=”middle” column_margin=”default” column_direction=”default” column_direction_tablet=”default” column_direction_phone=”default” scene_position=”center” translate_x=”0″ text_color=”dark” text_align=”left” row_border_radius=”none” row_border_radius_applies=”bg” overlay_strength=”0.3″ gradient_direction=”left_to_right” shape_divider_position=”bottom” bg_image_animation=”none” bg_type=”” dima_canvas_style=”” dima_z_index=”0″ delay=”” animate_item=”” delay_duration=”” delay_offset=””][vc_column column_padding=”no-extra-padding” column_padding_tablet=”inherit” column_padding_phone=”inherit” column_padding_position=”all” background_color_opacity=”1″ background_hover_color_opacity=”1″ column_shadow=”none” column_border_radius=”none” column_link_target=”_self” gradient_direction=”left_to_right” overlay_strength=”0.3″ width=”1/1″ tablet_width_inherit=”default” tablet_text_alignment=”default” phone_text_alignment=”default” column_border_width=”none” column_border_style=”solid” bg_image_animation=”none” bg_type=”” dima_canvas_style=”” min_height=”” translate_x=”0″ dima_z_index=”0″ delay_duration=”” delay_offset=””][vc_column_text][dima_slides_gallery img_size=”full” speed=”300″ lazyload=”ondemand” images=”11452,11453,11454,11455,11456,11457,11458,11459″ id=”” class=”” style=”” centerpadding=”” items=”” slidestoscroll=”” items_phone=”” items_tablet=”” tutorials=””][/dima_slides_gallery][/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Polecamy