Scroll Top
  • Home
  • News
  • 400-lecie obecności Bernardynów w Piotrkowie T.
400-lecie obecności Bernardynów w Piotrkowie T.
Wczoraj (I VI) obchodzimy uroczystość Najświętszej Maryi Panny Piotrkowskiej. Dziś (2 VI) w południe sprawowana była Msza św. odpustowa, połączona z celebracją jubileuszu 400-lecia obecności Bernardynów w Piotrkowie Trybunalskim. Eucharystii przewodniczył bp Ireneusz Pękalski – biskup pomocniczy Archidiecezji Łódzkiej.

Na uroczystości zgromadzili się przyjaciele sanktuarium i mieszkańcy Piotrkowa, na czele z władzami miasta i powiatu. Byli obecni księża diecezjalni i zakonni, w tym przedstawiciele jezuitów i redemptorystów, bracia nowicjusze z Leżajska oraz siostry zakonne: bernardynki, karmelitanki, westiarki i służebniczki.

W wygłoszonej homilii bp Pękalski przywołał krótko historię obecności bernardynów w Piotrkowie:

Zanim bernardyni założyli swoją siedzibę w Piotrkowie, byli już o wiele wcześniej znani w tym mieście. Przybywali tu kwestarze z odległego o kilkadziesiąt kilometrów klasztoru w Warcie. Spotykali się wówczas z propozycją, zarówno od wiernych, jak i ze strony miejscowego proboszcza, aby przychodzili nie tylko do nich po ofiary, ale chętnie widziani by byli na ambonie.

Od początku swego pobytu w Piotrkowie bernardyni zdobyli przez pracę duszpasterską uznanie wśród wiernych. Na nabożeństwa przychodzili do kościoła klasztornego bardzo licznie mieszkańcy miasta i okolicy. Ojcowie chętnie spowiadali, głosili kazania, szerzyli kult Męki Pańskiej, dbali o cześć świętych Patronów, zwłaszcza św. Franciszka i św. Antoniego. Na specjalne podkreślenie zasługuje kult Matki Bożej Pocieszenia.

Ojcowie konwentu piotrkowskiego akcentowali swe uczucia narodowe w powstaniu listopadowym, w czasie manifestacji przedstyczniowych i w samym powstaniu styczniowym. Za udział w ruchach wolnościowych spotkał klasztor piotrkowski ten sam los, co inne klasztory, zaangażowane w powstaniu styczniowym. Kasata klasztoru nastąpiła w nocy z 27/28 XI 1864 r. Bernardynów przewieziono do klasztoru etatowego w Warcie. Powrót bernardynów do piotrkowskiego klasztoru nastąpił dopiero w 1922 r., po 58 latach nieobecności.

Warto nadmienić, że w 2001 r. w klasztorze powstało Oratorium św. Antoniego – jest to świetlica socjo-terapeutyczna dla dzieci i młodzieży miasta. To tutaj są też sprawowane Msze św. w najważniejsze święta narodowe z udział władz miasta – w dniach 3 maja i 11 listopada. Od wielu lat gromadzą się tu myśliwi, aby uczcić swego patrona – św. Huberta.

Podziękowania Kościołowi łódzkiemu, wiernym i współbraciom złożył na koniec Mszy św. nasz Prowincjał:

Kiedy ten klasztor budowano, wzniesiono go poza murami miasta i nie tylko dlatego, że w obrębie murów było już ciasno, ale również dlatego, aby duchowi synowie św. Franciszka troszczyli się o ludzi mieszkających na przedmieściu. Dzisiaj mury miejskie już nie istnieją. Pozostała bliskość między bernardynami a mieszkańcami tego miasta. Ten klasztor od zawsze był dla mieszkańców „źrenicą oka”, miejscem otaczanym sympatią i troską.

Są takie miejsca o których mówi się: klasztor w sercu miasta. I nie dotyczy to tylko lokalizacji tego miejsca, ale także tego wszystkiego co czujemy, myśląc o tym kościele, klasztorze i dobru, które tu się dzieje. Niech więc nadal ten klasztor będzie w sercu miasta. Niech to miasto będzie w sercu braci, którzy tutaj posługują.

Na zakończenie liturgii list Ministra Generalnego Zakonu Braci Mniejszych – o. Massimo Fusarellego, odczytał o. Konrad Cholewa – Definitor Generalny. Ojciec Generał podkreślił już w pierwszych słowach listu:

Jest to Jubileusz misji, służby, uświęcania siebie i innych, przez minione cztery wieki. Takie Jubileusze jak ten, który Was gromadzi, jest dla nas, a bynajmniej powinien być, przede wszystkim okazją do wdzięczności Panu Bogu za działanie Ducha Świętego we wszystkich braciach, którzy tworzyli, pielęgnowali i utrwalali to Boże dzieło. Nie brakuje wśród nich braci świętych, nie tyle świętością, którą rozpoznał i potwierdził Kościół w darze kanonizacji, ale świętych cichością i prostotą życia, których imion ani piotrkowskie kroniki, ani nagrobki nie pamiętają.

Dalej o. Massimo zachęcał do spoglądania w przyszłość z nadzieją: aby nie przestawać szukania nowych dróg życia i realizacji franciszkańskiego charyzmatu w pełnieniu misji, wśród przemian współczesnego świata, aby nie przestawać być światłem i nadzieją dla wspólnoty Kościoła lokalnego i powszechnego, dla Prowincji i całego naszego Zakonu.

Sanktuarium w Piotrkowie Trybunalskim Generał Zakonu odwiedzi osobiście już za trzy tygodnie – 23 czerwca będzie przewodniczył wieczornej Eucharystii.

Przypominamy, że Penitencjaria Apostolska przyznała na cały rok jubileuszowy 2024 odpust dla pielgrzymujących do sanktuarium Matki Bożej Piotrkowskiej.

List Ministra Generalnego Zakonu Braci Mniejszych,
o. Massimo Fusarellego,
na obchody Jubileuszu 400-lecia obecności
Bernardynów w Piotrkowie Trybunalskim

Drodzy Współbracia,
Niech Pan obdarzy Was pokojem!

Dziś wraz z całym Kościołem łódzkim i wspólnotą Prowincji Niepokalanego Poczęcia NMP świętujecie Jubileusz 400-lecia, obecności Bernardynów w Piotrkowie Trybunalskim. Jest to Jubileusz misji, służby, uświęcania siebie i innych, przez minione cztery wieki. Takie Jubileusze jak ten, który Was gromadzi, jest dla nas, a bynajmniej powinien być, przede wszystkim okazją do wdzięczności Panu Bogu za działanie Ducha Świętego we wszystkich braciach, którzy tworzyli, pielęgnowali i utrwalali to Boże dzieło. Nie brakuje wśród nich braci świętych, nie tyle świętością, którą rozpoznał i potwierdził Kościół w darze kanonizacji, ale świętych cichością i prostotą życia, których imion ani piotrkowskie kroniki, ani nagrobki nie pamiętają. Jubileusz to wdzięczność Panu Bogu za Jego moc łaski, którą wylewał na braci, a poprzez nich, przez sprawowane sakramenty, głoszone Boże Słowo, pełnione dzieła miłości i miłosierdzia, także dzieła o charakterze kulturalnym i patriotycznym, Bóg wylewał swoją łaskę na serca gromadzących się w tej świątyni wiernych.

Podczas świętowania Jubileuszu z wdzięcznością patrzymy na przeszłość, ale także, a może przede wszystkim, dostrzegamy teraźniejszość i z nadzieją spoglądamy w przyszłość. Z pomocą przychodzi nam w tym momencie św. Franciszek z Asyżu, który napisał w Napomnieniu szóstym: „Bracia, spoglądajmy na dobrego Pasterza, który dla zbawienia swych owiec wycierpiał mękę krzyżową. Owce Pana poszły za Nim w ucisku i prześladowaniu, w upokorzeniu i głodzie, w chorobie i doświadczeniu, i we wszystkich innych trudnościach; i w zamian za to otrzymały od Pana życie wieczne. Stąd wielki wstyd dla nas, sług Bożych, że święci dokonywali wielkich dzieł, a my chcemy otrzymać chwałę i cześć, opowiadając o nich”. Stąd też przeżywany Jubileusz niech będzie dla Was czasem patrzenia w przyszłość, aby nie przestawać szukania nowych dróg życia i realizacji franciszkańskiego charyzmatu w pełnieniu misji, wśród przemian współczesnego świata, aby nie przestawać być światłem i nadzieją dla wspólnoty Kościoła lokalnego i powszechnego, dla Prowincji i całego naszego Zakonu.

Wszystkim uczestnikom Uroczystości Jubileuszowych, na czele z J. Em. Kard. Grzegorzem Rysiem, Metropolitą łódzkim, z Ministrem Prowincjalnym, o. Egidiuszem Włodarczykiem OFM, przesyłam najserdeczniejsze pozdrowienia wraz z wyrazami braterskiego uznania i zapewniam o mojej łączności duchowej.

Wypraszam dla Was błogosławieństwo Boże za wstawiennictwem Niepokalanej Dziewicy, naszej Patronki, św. Franciszka i św. Klary z Asyżu.

Z braterskim pozdrowieniem

Fr. Massimo G. Fusarelli OFM
Minister Generalny i Sługa

Rzym, 15 maja 2024 r.

Polecamy