Scroll Top
Konkurs szopek misyjnych

[vc_row no_padding=”true” bg_type=”” dima_canvas_style=”” translate_x=”0″ dima_z_index=”0″ delay=”” animate_item=”” delay_duration=”” delay_offset=”” id=”” class=”” border_color=”” tutorials=””][vc_column bg_type=”” dima_canvas_style=”” min_height=”” translate_x=”0″ dima_z_index=”0″ delay=”” delay_duration=”” delay_offset=”” width=”1/1″][text delay=”” delay_duration=”” delay_offset=”” id=”” class=””]W Uroczystość Objawienia Pańskiego, która równocześnie jest Światowym Dniem Misyjnym Dzieci, Franciszkański Sekretariat Misyjny MUTIMA zorganizował rozstrzygnięcie konkursu szopek. Sala wykładowa Wyższego Seminarium Duchownego w Kalwarii Zebrzydowskiej zgromadziła całe rodziny dzieci, które wykonały szopki samodzielnie lub z pomocą najbliższych. Do konkursu zgłoszono 34 szopki.

To nasze dzisiejsze spotkanie powinno uczyć każdego z nas wdzięczności. Mając świadomość, że w innych częściach świata, w krajach misyjnych, żyją ludzie, którzy nie mają tego, czym my dysponujemy… Niech to będzie wyraz naszej wdzięczności Panu Jezusowi za to, co mamy i że niczego nam nie brakuje. Pamiętajmy też o dzieciach z tych odległych krajów. (…) Gdy przed laty pracując na misjach w Zimbabwe pierwszy raz zrobiłem tam szopkę, dzieci z całego buszu przychodziły, żeby ją zobaczyć, bo nigdy nie widziały bożonarodzeniowej szopki. – mówił w słowach wprowadzenia Dyrektor Sekretariatu, o. Marceli Gęśla.

W trakcie konkursu oceniana była architektura szopki, jej kolorystyka, narracyjność, nowatorstwo, estetyka oraz obecność elementów światła. W skład jury wchodzili byli misjonarze: o. Marceli Gęśla, o. Albin Kolarski i o. Ludwik Żołnierczyk. Dodatkowo jury zasięgało opinii eksperta historii sztuki, o. Cypriana Moryca.

Każdy z uczestników otrzymał nagrody za udział. Przyznano dwa wyróżnienia – otrzymał je Aleksander Szuścik z Zebrzydowic oraz duet Natalia i Antoni Karcz z Palczy.

III miejsce w konkursie zajęła Oliwia Mglej z Budzowa, natomiast na II miejscu uplasował się Bartłomiej Pułka z Brodów. Zwycięzcą rywalizacji został Krzysztof Ryłko z Budzowa.

Zwycięzcy otrzymali specjalne nagrody: za I miejsce przyznany został tablet, za II miejsce – subwoofer, za III miejsce – power bank.

Nagrody główne wręczał Wikariusz naszej Prowincji, o. Gwidon Hensel. W słowach podsumowania powołał się na swoje doświadczenie pracy duszpasterskiej we Włoszech i na tamtejszy zwyczaj budowy szopek bożonarodzeniowych już na dzień 8 grudnia. Zauważył:

Rodzinne budowanie szopek to piękny zwyczaj. Tym bardziej jest to potrzebne w obecnych czasach, gdy obecność Pana Jezusa jest eliminowana, a sam sens Bożego Narodzenia znika z przestrzeni publicznej. Ten konkurs pokazał nam, że budowanie szopek angażuje całe rodziny – to jest bardzo cenne. Dziękuję Wam za udział, włożoną pracę i że tym zechcieliście podzielić się z nami.

Konkurs szopek zorganizowany został po raz pierwszy. O. Marceli nie wyklucza kontynuacji tej idei w następnych latach. Wszystkie szopki, które wzięły udział w konkursie można zobaczyć w holu Wyższego Seminarium Duchownego w dniach wystawiania jasełek (soboty i niedziele do 2 lutego).[/text][/vc_column][/vc_row][vc_row bg_type=”” dima_canvas_style=”” translate_x=”0″ dima_z_index=”0″ delay=”” animate_item=”” delay_duration=”” delay_offset=””][vc_column bg_type=”” dima_canvas_style=”” min_height=”” translate_x=”0″ dima_z_index=”0″ delay=”” delay_duration=”” delay_offset=”” width=”1/1″][dima_embed_video id=”” class=”” style=”” tutorials=””][/dima_embed_video][/vc_column][/vc_row]

Polecamy