W poniedziałek 2 grudnia 2024 r. w Sanktuarium Pasyjno-Maryjnym w Kalwarii Zebrzydowskiej miały miejsce jubileuszowe uroczystości 25-lecia wpisania obiektu na listę Światowego Dziedzictwa Narodowego UNESCO. W jubileuszu wziął udział m.in. abp Marek Jędraszewski – Metropolita Krakowski.
Początkiem uroczystości była sesja naukowa w auli św. Jana Pawła II w Domu Pielgrzyma. Przewodniczył jej o. prof. Narcyz Klimas OFM z Jerozolimy. Uczta intelektualna obejmowała trzy referaty.
– Jak ważna to rola i jak niespodziewanie wielkie i obfite może rodzić owoce to miejsce, pokazuje osoba Karola Wojtyły, Jana Pawła II. Niewątpliwie pierwszej i najważniejszej postaci w historii Rzeczypospolitej, ale także jednej z najważniejszych postaci w historii Europy, świata i Kościoła, o czym często zapominamy. Był tym, który wyniósł polską kulturę, wpisaną w Jego osobistą kulturę, na najwyższy piedestał, i pokazał, jak wiele ma ona do zaoferowania światu i jak wspaniale mocą miłości potrafi zwyciężać – mówił prof. dr hab. Zbigniew Mirek podczas referatu pt. „Tożsamość Kalwaryjskich Dróżek”.
– Bóg zawsze objawia się tak i tak siebie podarowuje, że obdarowanego, który przyjął Jego dar czyni podobnym do siebie i na mocy tego podobieństwa swym własnym świadkiem. Bóg jest piękny, bo czyni człowieka pięknym. Co więcej, Bóg jest pięknym, bo ocalonego i ozdobionego sobą człowieka czyni współkreatorem piękna. Franciszek w opowieści Bonawentury staje się wyrazem boskiego artyzmu – zauważył ks. prof. dr hab. Robert Woźniak w wykładzie pt. „Troska o duszę. Fragmenty teologii piękna”.
– To sanktuarium przeniknięte czcią, wdzięcznością, ostatecznie buduje polskie rodziny, buduje także naszą polską tożsamość. To sanktuarium daje człowiekowi wspaniałą okazję do tego, by pielęgnować pobożność – mówił w ostatnim wykładzie pt. „Pietyzm, a Kalwaryjskie Dróżki” prof. dr hab. Paweł Skrzydlewski.
Na zakończenie sympozjum o. Narcyz Klimas odczytał list o. Francesco Pattona, kustosza Kustodii Ziemi Świętej.
Następnie abp Marek Jędraszewski poświęcił pomieszczenia Centrum Dziedzictwa i Dialogu. W budynkach znajduje się muzeum z wystawą stałą “Wiara i sztuka” oraz pomieszczenia dla wystaw czasowych i warsztatowe. W centrum organizowane są warsztaty, spotkania, prelekcje oraz wydarzenia, które promują kalwaryjskie dziedzictwo sztuki i wiary oraz budują relacje pomiędzy ludźmi.
Instytucja powstała w ramach projektu „Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej na szlaku UNESCO” promuje ponadczasowe wartości świata chrześcijańskiego, które obecne na przestrzeni manierystycznego zespołu architektoniczno – krajobrazowego i parku pielgrzymkowego przemawiają do milionów pielgrzymów nawiedzających to święte miejsce.
Po południu Metropolita Krakowski poświęcił Centrum Dziedzictwa i Dialogu z wystawą stałą „Wiara i sztuka”, a następnie odprawił uroczystą Mszę św.
– Dziękujemy miłosiernemu Bogu za to święte miejsce, a szczególnie za każdego pielgrzyma i każde dziecko Boże, które tutaj przybywa, aby doświadczać łaski i miłosierdzia przez pośrednictwo i wstawiennictwo Najświętszej Marii, Pani Kalwaryjskiej i poprzez medytację cierpień Chrystusa na dróżkach – powiedział na początku Eucharystii kustosz Sanktuarium Pasyjno-Maryjnego o. Cyprian Moryc OFM. Powitał arcybiskupa oraz zebranych duchownych i wiernych. – Mam nadzieję, że ten dzień, ten czas, a szczególnie ta święta Eucharystia wzbogaci nas bardzo duchowo i da nam też nowy zapał, abyśmy troszczyli się właśnie z większą gorliwością o to święte, unikalne miejsce – dodał.
W homilii Metropolita Krakowski przywołał widzenie Izajasza, zapowiadające kres góry Synaj. Przypomniał, że wypełnił je Jezus Chrystus, Syn Boży, Boski Logos, a o potędze słowa mówił jeden z setników, który wiedział, że każdy jego rozkaz zostanie wykonany. Ten sam człowiek wierzył też, że Jezus ma moc słowa przewyższającą ludzkie umiejętności, ponieważ może On nawet dawać zdrowie.
Szczególnym miejscem przepełnionym Bożym pokojem — jak zauważył abp Marek Jędraszewski — stał się Wieczernik, miejsce mądrości Bożej. Przywołał fragment wielkiej mowie arcykapłańskiej, w której Jezus mówił: „To wam powiedziałem, abyście pokój we Mnie mieli. Na świecie doznacie ucisku, ale miejcie odwagę: Jam zwyciężył świat”. Metropolita krakowski przypomniał, że to właśnie w Wieczerniku, tuż po zmartwychwstaniu, Jezus skierował do Apostołów słowa: „Pokój wam”, posyłając ich z orędziem mocy i mądrości Bożej, z orędziem dobra i pokoju.
Arcybiskup zwrócił uwagę na analogię pomiędzy tą sceną a kalwaryjską ziemią, gdzie — jak mówił kaznodzieja — to orędzie w sposób szczególny rozbrzmiewa. Tu bowiem znajdują się ścieżki pokoju – ścieżki Chrystusa i jego Najświętszej Matki. Podkreślił również, że miłość Boża znalazła tu szczególny wyraz jako odtworzenie historii nowej katedry, z której naucza Zbawiciel. – Dzisiejszy dzień wpisuje się szczególnie ważnie w historię tego sanktuarium. Dziękujemy Panu Bogu za dwadzieścia pięć lat nowego wyrazu tego dziedzictwa, jakie istnieje od tylu już wieków właśnie w tym miejscu małopolskiej ziemi – mówił Metropolita, dodając, że zespół sanktuaryjny został w dniu obchodów jubileuszu wzmocniony o muzeum, które stało się jego integralną częścią. – Dzięki temu muzeum wzmocniony zostaje głos tej katedry, nowej Jerozolimy, powstałej tutaj przed wiekami – wyjaśniał Metropolita Krakowski. – Prosimy Boga o to, aby Głos, który stąd płynie, z jeszcze większą siłą przemawiał do wszystkich: do tych, którzy są daleko i tych, którzy są blisko. By przemawiał tak wspaniałymi i świętymi jednocześnie słowami, które zostały wpisane w charyzmat franciszkańskiego zakonu: „Pax et bono” – „Pokój i dobro” – dodał na zakończenie.
Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej
Biuro Prasowe Sanktuarium