W dniach 11-12 września 2024 r. w Sanktuarium Matki Bożej Rzeszowskiej odbyły się uroczystości odpustowe pod hasłem „Maryjo, my Twe dzieci”.
Sumie odpustowej wieczorem 12 września, w Ogrodach Bernardyńskich, przewodniczył abp Kryspin Dubiel – nuncjusz apostolski w Angoli, na Wyspach św. Tomasza oraz Wyspie Książęcej. W uroczystości uczestniczyli biskupi diecezji rzeszowskiej: bp Jan Wątroba, bp Kazimierz Górny i bp Edward Białogłowski, liczne grono kapłanów i wiernych z Rzeszowa i okolicznych miejscowości, władze wojewódzkie, samorządowe oraz przedstawiciele służb mundurowych.
W słowie wprowadzającym kustosz sanktuarium – o. Joachim Ciupa przypomniał, że w tym roku obchodzimy 25-lecie ustanowienia Matki Bożej Rzeszowskiej Patronką miasta.
Podczas homilii abp Kryspin zauważył, że wskutek naszego pragnienia bycia bliżej Boga staliśmy się uczestnikami tej liturgii eucharystycznej. Maryja jest tą, która prowadzi nas do Chrystusa i to jest dobra okazja do szukania przy Niej pociechy i wsparcia. Kaznodzieja zwrócił też uwagę na coraz większą plagę braku odpowiedzialności za słowa w życiu społecznym:
Potrzebujemy matczynej pociechy Maryi. Ale czy współcześni świat umie się jeszcze cieszyć? Za dużo dziś rechotu, szyderstwa, które rani jak miecz. Łatwo wyeliminować drugiego przez złe słow. Stajemy się krajem kwitnącej zawiści.
Jako antidotum na tę sytuację abp Dubiel wskazał rozważanie słowa Bożego. Lektura Pisma Świętego naprowadza na właściwe tory działania, gdyż teksty biblijne pomagają umocnić się w cnotach wiary, nadziei i miłości. Szczególne znaczenie ma pielęgnowanie prawdziwej miłości, której nam brakuje.
W trakcie procesji z darami przedstawiciele Rzeszowskiego Porozumienia na Rzecz Trzeźwości złożyli 707 deklaracji trzeźwościowych. Deklaracje te zostały podjęte w intencji trzeźwości w Polsce oraz realizacji Jasnogórskich Ślubów Narodu.
Na zakończenie Eucharystii bp Jan Wątroba odczytał akt zawierzenia Matce Bożej Rzeszowskiej, powierzając Jej w opiekę miasto oraz jego mieszkańców.
Kult Matki Bożej Rzeszowskiej sięga XVI w. W 1513 r. Jakub Ado zobaczył w swoim sadzie, na gruszy postać Maryi. Miała Ona mu powiedzieć: „Nie trwóż się, Jakubie! Ciebie przywołuję i do ciebie się zwracam, bo wiem, że bogaczem nie jesteś, a cechy znamienite posiadasz: pobożność, pracowitość, uczciwość! Wiedz zatem, że pragnę w tym obranym przeze mnie miejscu widzieć chwałę Syna mojego i pociechę dać utrapionym”.
Wieść o objawieniu szybko rozeszła się po okolicy. Wierni, umęczeni w tym czasie chorobami, najazdami Tatarów i ciężką pracą zaczęli licznie przybywać na miejsce cudownych wydarzeń i doznawać wielu łask. Dla figury Matki Bożej wybudowano drewnianą kapliczkę, następnie drewniany kościół. Budowa murowanego kościoła rozpoczęła się w 1610 r. i trwała niemalże 20 lat. Sprowadzono wówczas tutaj bernardynów, aby sprawowali opiekę duchową nad tym miejscem. W 1763 r. figura Matki Bożej Rzeszowskiej została koronowana koronami papieskimi.
W 1998 r. ówczesny prezydent Rzeszowa – Mieczysław Janowski wyraził pragnienie, aby Matka Boża czczona w rzeszowskiej figurze stała się Patronką miasta. Rada Miasta Rzeszowa podjęła stosowną uchwałę 16 czerwca 1999 r., a władze kościelne (na czele z bp. Kazimierzem Górnym – ówczesnym ordynariuszem diecezji rzeszowskiej) zwróciły się do Stolicy Apostolskiej z prośbą o zatwierdzenie. Zgodę Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów uroczyście ogłoszono 15 sierpnia 1999 r. Od tego czasu Matka Boża Rzeszowska czczona jest jako Patronka Miasta Rzeszowa.