Od 23 do 25 maja w Kalwarii Pacławskiej odbywały się ogólnopolskie uroczystości jubileuszu 800-lecia powstania „Pieśni Słonecznej”.
W tych dniach przedstawiciele 10 polskich prowincji franciszkańskich oraz z Czech i Słowacji pochylali się nad przesłaniem słów swojego Zakonodawcy – św. Franciszka, który w poetycki sposób chwali Stwórcę we wszystkich stworzeniach.
Bracia uczestniczyli w codziennej Liturgii Godzin i Eucharystii, celebrowanej przez ministrów prowincjalnych i biskupów, wywodzących się z zakonów franciszkańskich. Przy tej okazji okolicznościowe kazania wygłosili: o. Wojciech Kulig OFMConv (przewodniczący Federacji Europy Środkowo-Wschodniej Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych z Gdańska), o. bp Damian Muskus OFM z Krakowa i o. bp Piotr Kleszcz OFMConv z Łodzi.
Uczestnicy spotkania wysłuchali prelekcji dotyczących współczesnych wyzwań związanych z troską o stworzenie. W tych kwestiach z pomocą pośpieszyli im zaproszeni goście: prof. Zbigniew Wróblewski (kierownik Katedry Filozofii Przyrody i Nauk Przyrodniczych na Wydziale Filozofii KUL), o. Stanisław Jaromi OFMConv (filozof i ekolog), o. bp Damian Muskus OFM (publicysta i ewangelizator w mediach społecznościowych), Agata Chmura (edukatorka z Centrum Promocji Obszarów Natura 2000 w Myczkowcach) oraz Grzegorz Hop (podleśniczy, licencjonowany przewodnik, specjalista ds. edukacji, turystyki i rekreacji).
Zostały także zaprezentowane produkty franciszkańskich zielarni, które są produkowane według klasztornych receptur. Na zaproszenie organizatorów przybyli: o. Łukasz Ścieszka OFMConv (dyrektor Zielarni Franciszkańskiej z Rychwałdu) oraz o. Tomasz Tęgowski OFMConv (zielarz-fitoterapeuta z Centrum Medycyny Klasztornej „Medicina Monasterialis” z Elbląga).
Na ten jubileusz Teatr „Formica” Franciszkańskiego Duszpasterstwa Akademickiego w Krakowie przygotował specjalną sztukę, którą wystawił zgromadzonym w Kalwarii braciom. Bogaty program spotkania pomógł w budowaniu braterskiej wspólnoty i docenieniu ponadczasowego przesłania powstałej 800 lat temu pieśni.
„Pieśń słoneczną” (inaczej „Pochwałę stworzenia”) napisał w 1225 roku św. Franciszek z Asyżu, który wtedy już zmagał się z chorobą oczu. Biedaczyna z Asyżu, znany z wielkiej miłości do całego stworzonego świata, przede wszystkim zwraca uwagę w tym utworze na pochodzenie świata od jedynego Boga, któremu tylko należy się cześć i chwała.
tekst: o. Tarsycjusz Bukowski OFM
fot.: o. Jan Maria Szewek OFMConv