Site icon Bernardyni

Statystyki Sanktuarium kalwaryjskiego 2021

[vc_row type=”in_container” full_screen_row_position=”middle” column_margin=”default” column_direction=”default” column_direction_tablet=”default” column_direction_phone=”default” scene_position=”center” text_color=”dark” text_align=”left” row_border_radius=”none” row_border_radius_applies=”bg” overflow=”visible” overlay_strength=”0.3″ gradient_direction=”left_to_right” shape_divider_position=”bottom” bg_image_animation=”none”][vc_column column_padding=”no-extra-padding” column_padding_tablet=”inherit” column_padding_phone=”inherit” column_padding_position=”all” column_element_spacing=”default” background_color_opacity=”1″ background_hover_color_opacity=”1″ column_shadow=”none” column_border_radius=”none” column_link_target=”_self” column_position=”default” gradient_direction=”left_to_right” overlay_strength=”0.3″ width=”1/1″ tablet_width_inherit=”default” tablet_text_alignment=”default” phone_text_alignment=”default” animation_type=”default” bg_image_animation=”none” border_type=”simple” column_border_width=”none” column_border_style=”solid”][vc_column_text]

Milion pielgrzymów nawiedziło Sanktuarium Pasyjno-Maryjne w Kalwarii Zebrzydowskiej w 2021 roku. Pomimo wielu trudności, do Kalwarii przybyło ponad trzy razy więcej pątników niż w poprzednim roku.

Miniony czas, podobnie jak wcześniejszy rok, był naznaczony pandemią COVID19. Notowany był wysoki wskaźnik uczestniczących w modlitwie za pomocą transmisji internetowej, która odbywa się w sanktuarium przez cały dzień.

Po raz kolejny niemożliwe było zorganizowanie Misterium Męki Pańskiej w Wielkim Tygodniu. W tygodniu odpustowym odbywały się wszystkie nabożeństwa i sprawowano sakramenty, ale odwołano wydarzenia towarzyszące. Wielkopiątkowa Droga Krzyżowa odbyła się w kalwaryjskiej bazylice, a przewodniczył jej abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski. Pielgrzymi, którzy nie mogli przebywać wewnątrz świątyni, modlili się na Dróżkach Kalwaryjskich, ponieważ nabożeństwo było nagłośnione na trasie dróżek. W modlitwie również uczestniczyli wierni za pomocą transmisji internetowej. W tym dniu na antenie TVP1 został wyemitowany koncert z kalwaryjskiej bazyliki pt. „W Jego ranach uzdrowienie”.

Od 11 do 12 czerwca odbywało się w sanktuarium 389. zebranie plenarne Konferencji Episkopatu Polski. Kalwaria była również miejscem obrad m.in. rektorów polskich seminariów duchownych oraz polskich egzorcystów, międzynarodowego zjazdu Animatorów Spotkań Małżeńskich oraz międzynarodowego zjazdu dziennikarzy telewizji EWTN. Ważnym wydarzeniem w życiu kalwaryjskiego sanktuarium i klasztornej wspólnoty był wybór o. Konrada Cholewy OFM na Definitora Generalnego Zakonu Braci Mniejszych, którego dokonała Kapituła Generalna Zakonu obradująca w Rzymie. Zarząd Prowincji na stanowisko kustosza sanktuarium powołał o. Gracjana Kubicę OFM.

Obchody Wielkiego Odpustu ku czci Wniebowzięcia NMP przebiegały zgodnie z wytycznymi sanitarnymi i zgromadziły rzesze pątników. Przez cały odpustowy tydzień w bazylice i na dróżkach modliło się ok 170 tys. wiernych. Rzesze pielgrzymów przybyły także na doroczną Pielgrzymkę Rodzin Archidiecezji Krakowskiej, która miała miejsce w niedzielę, 5 września.

Wśród przybywających pielgrzymów szczególnie zaobserwowano wzrost osób modlących się na Dróżkach Kalwaryjskich i w bazylice w gronie rodziny. Wielu pielgrzymów przybywa także indywidualnie. W minionym roku kalwaryjscy zakonnicy spędzili 3.340 godzin w konfesjonale. Posługa spowiedzi, obok sprawowania innych sakramentów i głoszenia Słowa Bożego, jest jednym z głównych aspektów działalności kalwaryjskiego sanktuarium. Zakrystia bazyliki, Dom Pielgrzyma oraz Kalwaryjskie Centrum Informacji zanotowało 50.746 pielgrzymów w grupach zorganizowanych. Zorganizowanych grup spoza Polski przybyło jedynie piętnaście. Wszystkich pielgrzymów przybyłych do sanktuarium w ciągu minionego roku zarejestrowano 1.005.463.

W 2021 roku rozpoczęto realizację Projektu „Dziedzictwo Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej na szlaku UNESCO”, który jest współfinansowany w ramach Mechanizmu Finansowego EOG na lata 2014-2021 i zakłada renowację ośmiu kaplic znajdujących się na dróżkach w Kalwarii Zebrzydowskiej oraz remont i przystosowanie do celów edukacyjnych i kulturalnych trzech zabytkowych budynków przyklasztornych.

W czerwcu ubiegłego roku rozpoczął swoją działalność Dom Życia, czyli placówka świadcząca pomoc rodzinom i osobom dotkniętym nieuleczalną chorobą dziecka w łonie matki, zwłaszcza zespołami wad letalnych. Pomoc psychologiczną i duchową mogą również otrzymać rodziny po utracie poczętego dziecka w wyniku poronienia naturalnego, kobiety i rodziny dotknięte skutkami dokonanej aborcji, rodziny z terminalnymi chorobami dzieci, kobiety mające trudności w przyjęciu poczętego dziecka rozważające aborcję.

Przez cały okres objęty podsumowaniem sanktuarium funkcjonowało według stałego porządku. Najważniejsze pozostało sprawowanie sakramentów, modlitwa i troska o przybywających pielgrzymów.

o. Tarsycjusz Bukowski OFM
Biuro Prasowe Sanktuarium

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Exit mobile version