Bernardyni

Święto przeworskiej Madonny

[vc_row type=”in_container” full_screen_row_position=”middle” column_margin=”default” column_direction=”default” column_direction_tablet=”default” column_direction_phone=”default” scene_position=”center” text_color=”dark” text_align=”left” row_border_radius=”none” row_border_radius_applies=”bg” overlay_strength=”0.3″ gradient_direction=”left_to_right” shape_divider_position=”bottom” bg_image_animation=”none”][vc_column column_padding=”no-extra-padding” column_padding_tablet=”inherit” column_padding_phone=”inherit” column_padding_position=”all” background_color_opacity=”1″ background_hover_color_opacity=”1″ column_shadow=”none” column_border_radius=”none” column_link_target=”_self” gradient_direction=”left_to_right” overlay_strength=”0.3″ width=”1/1″ tablet_width_inherit=”default” tablet_text_alignment=”default” phone_text_alignment=”default” column_border_width=”none” column_border_style=”solid” bg_image_animation=”none”][vc_column_text]

Dziś w naszym kościele w Przeworsku obchodzony jest Odpust Przeworskiej Matki Bożej Pocieszenia. Odpust ustanowiony został w 1952 r. przez bpa Franciszka Bardę, a odbywa się rokrocznie w ostatnią niedzielę sierpnia.
Myśli wiernych koncentrują się wokół obrazu Matki Bożej Pocieszenia, który odbiera cześć w świątyni od 1613 r., a od 1647 r. określany jest mianem „cudownego”. Potwierdzają to liczne łaski notowane od końca XIX w. w przeworskiej księdze cudów. W 1962 r. wizerunek intronizowano w głównym ołtarzu zakonnego kościoła, a 8 września 2019 r. został uroczyście koronowany przez abpa Adama Szala i bpa Damiana Muskusa.
Kazania odpustowe głosi dziś o. Dominik Siuta z klasztoru w Rzeszowie, a sumie odpustowej o godz. 12:15 przewodniczy ks. Leszek Gruszecki, Dziekan Dekanatu Przeworsk II.
Szymon Wilk
fot.: Edward Janusz (marzec 1899 r.) – najstarsza znana fotografia cudownego obrazu;
w zbiorach Muzeum w Przeworsku Zespół Pałacowo-Parkowy (sygn. MP-F-6151)

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Exit mobile version