[vc_row no_padding=”true” bg_type=”” dima_canvas_style=”” translate_x=”0″ dima_z_index=”0″ delay=”” animate_item=”” delay_duration=”” delay_offset=”” id=”” class=”” border_color=””][vc_column bg_type=”” dima_canvas_style=”” min_height=”” translate_x=”0″ dima_z_index=”0″ delay=”” delay_duration=”” delay_offset=”” width=”1/1″][text delay=”” delay_duration=”” delay_offset=”” id=”” class=””]Należy dziękować Bogu i św. Antoniemu z Padwy za piękną lekcję historii tych, co nie zapomnieli o wierze ojców i miłości do Ojczyzny – mówił abp Mieczysław Mokrzycki w czasie świętowania 100. rocznicy powrotu bernardynów do klasztoru w Radecznicy.
Uroczystości miały miejsce dnia 8 maja – w rocznicę pierwszych objawień św. Antoniego.
Przypomnijmy… 8 maja 1664 r. nastąpiły pierwsze objawienia św. Antoniego na Łysej Górze, u stóp której leży dzisiejsza Radecznica. Święty objawiał się ubogiemu tkaczowi o imieniu Szymon. Pragnieniem św. Antoniego było, aby na górze powstała świątynia, do której przybywający wierni będą otrzymywać liczne łaski. Jak dotychczas są to jedyne zatwierdzone przez Kościół objawienia tego Świętego.
W 1667 r. przybywają tutaj bernardyni, aby posługiwać w nowo-budowanej świątyni. Po powstaniu styczniowym, w 1869 r. władze carskie w ramach rewanżu za pomoc powstańcom zamknęły klasztor, a zakonnicy zostali wypędzeni. Sprowadzono tutaj najpierw unitów, następnie duchownych prawosławnych i prawosławne zakonnice. Obecność prawosławnych skutkowała przebudowaniem świątyni i nadaniem jej wystroju bizantyńskiej cerkwi. Powrót bernardynów nastąpił dopiero w kwietniu 1919 r. Wśród pierwszych przybyłych zakonników ze Lwowa (z ówczesnej prowincji ruskiej) był m.in. o. Metody Sikora i bł. o. Anastazy Pankiewicz. W późniejszych latach funkcjonowało tutaj Kolegium Serafickie, kształcące młodzież, z której wielu wstąpiło w szeregi naszego Zakonu.
Uroczystościom przewodniczył i homilię wygłosił abp Mieczysław Mokrzycki, Metropolita Lwowski . Wzięli w niej udział również Ordynariusz Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej – bp Marian Rojek, Wikariusz naszej Prowincji – o. Gwidon Hensel, licznie przybyli duchowni i zakonnicy, Wojewoda Lubelski – Przemysław Czarnek, przedstawiciele lokalnych samorządów i związani z Radecznicą wierni.
W homilii abp Mokrzycki zauważył:
W czasach, kiedy w naszej Ojczyźnie dokonuje się walka o Polskę z Bogiem lub bez Niego, o Polskę osadzoną na fundamencie Ewangelii lub ateizmu. O Polskę sprawiedliwą, prawą i uczciwą, gdzie Kościoła i wiernych nie będzie się porównywać do świni, krzyża do pałki, a świętych symboli nie będzie się profanować domalowując tęczowe aureole. Miejmy odwagę mówić do wszystkich Polaków: trzymajmy się mocno Pana Boga i Jego Ewangelii, gdyż to jest droga pokoju i dobra.
Przed Eucharystią radecznicka młodzież wystawiła spektakl o św. Franciszku. Natomiast po niej została poświęcona i odsłonięta tablica upamiętniająca postać o. Martyniana Darzyckiego, jednego z wychowanków Kolegium Serafickiego, który uznawany jest za wielkiego odnowiciela życia religijnego i Zakonu Braci Mniejszych na Ukrainie.
relacja na podstawie: radiomaryja.pl
foto: zyciezamoscia.pl
[/text][/vc_column][/vc_row][vc_row bg_type=”” dima_canvas_style=”” translate_x=”0″ dima_z_index=”0″ delay=”” animate_item=”” delay_duration=”” delay_offset=””][vc_column bg_type=”” dima_canvas_style=”” min_height=”” translate_x=”0″ dima_z_index=”0″ delay=”” delay_duration=”” delay_offset=”” width=”1/1″][dima_embed_video id=”” class=”” style=””]