Scroll Top
Tolerancja i akceptacja

[vc_row no_padding=”true” bg_type=”” dima_canvas_style=”” translate_x=”0″ dima_z_index=”0″ delay=”” animate_item=”” delay_duration=”” delay_offset=”” id=”” class=”” border_color=””][vc_column bg_type=”” dima_canvas_style=”” min_height=”” translate_x=”0″ dima_z_index=”0″ delay=”” delay_duration=”” delay_offset=”” width=”1/1″][text delay=”” delay_duration=”” delay_offset=”” id=”” class=””]Niemal na każdym kroku słyszymy w przestrzeni publicznej słowo tolerancja, która pochodzi od łacińskiego słowa tolerare – wytrzymywać, znosić. W słowniku języka polskiego możemy przeczytać, że tolerancja oznacza „poszanowanie czyichś poglądów, wierzeń, upodobań, różniących się od własnych”. Często używa się tego słowa niezgodnie z definicją myląc tolerancję z akceptacją. Akceptacja czyli uznanie czegoś za dobre, aprobata wyklucza się z tolerancją.

Aby zobrazować czym jest tolerancja warto przedstawić sytuację często spotykaną w domach:

Przepraszam mamo trochę się spóźniłem, ale telefon mi się rozładował i nie miałem jak powiedzieć, że będę później…

„Trochę się spóźniłem”! Miałeś być o 20, a jest 23! Wczoraj też się spóźniłeś i przymknęłam na to oko, ale nie będę dalej tolerowała takiej postawy!

Katolik może wiele rzeczy tolerować, ale na pewno nie akceptuje grzechu. Jednak brak akceptacji nie oznacza przyzwolenia na okazywanie braku szacunku do osoby np. o odmiennych poglądach. Jeśli widzimy człowieka, który postępuje w niewłaściwy sposób, powinniśmy pokazać mu sami sobą właściwą drogę.

Pisząc o akceptacji należy zaznaczyć, że jest ona potrzebna nam samym. Trzeba akceptować samego siebie, ale zależy nam również, aby otrzymać ją od społeczeństwa. Młody katolik może współcześnie mieć z tym problem. W środowisku młodych ludzi nie zawsze otrzyma się zrozumienie w związku z brakiem chęci upicia się albo wytrwaniem w czystości przedmałżeńskiej.

Naprzeciw tym problemom i potrzebom wychodzą grupy religijne. Po całym tygodniu na uczelni, w szkole, w pracy… można się spotkać, porozmawiać, pomodlić się za siebie wzajemnie. Takimi grupami są Franciszkańska Młodzież Oazowa oraz Liturgiczna Służba Ołtarza. Godne uwagi jest to, że spotykają się tam osoby z rożnych środowisk, a mimo to darzą się wzajemnym szacunkiem. Spowodowane jest to tym, że ci młodzi ludzie chcą dojść do świętości oraz trwać przy Bogu – i to ich łączy. Przynależność do wcześniej wspomnianych wspólnot otwiera nam drogę na różne sposoby modlitwy np. poprzez śpiew. Módlmy się za tych wszystkich, którzy nie mogą znaleźć akceptacji i za tych, którzy nie potrafią tolerować wartości chrześcijańskich.[/text][image img_size=”full” float=”center” caption=”” lightbox=”” width=”” delay=”” delay_duration=”” delay_offset=”” is_gallert_item=”” src=”10692″ alt=”” href=”” title=”” popup_content=”” id=”” class=”” style=”” tutorials=””][/vc_column][/vc_row]

Polecamy