STAN PERSONALNY BERNARDYNÓW
na dzień 30 kwietnia 2005 r.

      Najliczniejsza w Polsce Franciszkańska Prowincja Niepokalanego Poczęcia NMP - Bernardyni  liczy 366 zakonników i zajmuje w całym Zakonie czwarte miejsce pod względem liczebności. Do Prowincji należy 269 kapłanów, 35 kleryków, 46 braci nie-kapłanów i 10 nowicjuszy. Po ślubach wieczystych jest 343 braci, a po czasowych 23. Wśród braci nie-kapłanów jest 45 profesów po ślubach wieczystych i 1 po ślubach czasowych.

Za granicą przebywa 69 Braci, a w kraju 297.

    Bracia Prowincji pracują w następujących krajach: Argentynie, Białorusi, Belgii, Irlandii, Izraelu Libanie, Libii, Niemczech, Słowacji, Stanach Zjednoczonych Ameryki Północmej, na Ukrainie, w Wielkiej Brytanii, Włoszech, Kongo Demokratycznym (Brasaville) i Zimbabwe.

    W Polsce Prowincja obejmuje 26 domów zakonnych, prawnie erygowanych. Na terenie Polski prowadzi duszpasterstwo w 19 parafiach i w kilku sanktuariach, wśród których najbardziej znane jest sanktuarium pasyjno-maryjne w Kalwarii Zebrzydowskiej i sanktuarium maryjne w Leżajsku.

Prowincja Bernardynów wydała 2 świętych i 2 błogosławionych, a w przygotowywaniu są  nowe procesy kanonizacyjne i beatyfikacyjne.
W ostatnich latach miało miejsce wyniesienie na ołtarze 3 naszych zakonnków:

W 1997 r. Ojciec Święty Jan Paweł II ogłosił świętym Jana z Dukli
W 1999 r. ogłosił błogosławionym o. Anastazego Pankiewicza
W 2007 r. Ojciec Święty Benedykt XVI ogłosił świętym Szymona z Lipnicy